Really Eating Real Food

We’re Going In On A Cow

Used with permission: Creative Commons License

A Cow

The title of that post may sound really weird, and I apologize if it makes you squirm.  However, we’re going in on a cow with my parents and another family that is on the bandwagon of chemical free foods.    This cow happens to be grass fed, and living in a farm north of us in Colorado.  The biggest problem we’ve found is that when you buy a whole cow they want you to tell them how you’d like it butchered.  That’s not a huge deal except for the fact that we’ll have hundreds of pounds of cow to split three ways.  I want brisket, ground beef, and some tenderloin, but aside from that we’re going to have to discuss the details so that everyone gets enough of the right cuts to make this a worth while investment.

Speaking of investments, by splitting this cow three ways we’ll each be paying about $800.00 for the cow [possibly less depending on the final weight].  That may sound like a lot of money but I suspect we’ll be eating high quality, natural, grass fed beef as a part of our diet for the rest of the year at least.  While the total sum may come as a bit of a shock I want to point out that the cost per pound is just over $5.00.  Go to whole foods and see if you can find any grass fed beef for that cheap – I doubt you will (unless its on special).  Now scan down the meat case until you come to the tenderloin.  Ready?  Is that tenderloin $5.00 a pound?  I didn’t think so.  How about the brisket?  Sure, the ground chuck may be slightly more expensive than the store bought stuff, but the rest of the cuts will come in at a substantially lower price per pound and we’ll be supporting a local farm.

Have you considered buying a local animal [or at least part of one]?  What things make you more or less likely to do so?

2 Responses | Add your Own